czwartek, 25 września 2014

Windykacja, jak wygląda ten proces?

Wystarczy jedynie nie opłacić w terminie jednej lub kilku rat pożyczki bankowej bankowego bądź zalegać z terminową opłatą faktury za świadczenie usług by popaść w poważne zadłużenie, które niesie ze sobą niekorzystne dla kondycji finansowej dłużnika problemy. W związku z tym, że wyście z długów w bieżącej sytuacji gospodarczej jest skomplikowanym i bardzo często długotrwałym procesem trzeba koniecznie wcześniej wiedzieć jak wygląda w Polsce prawne ściąganie należności.



Ściąganie należności od oczekiwań  wierzyciela jak również sytuacji materialnej osoby zadłużonej i przebiega najczęściej w dwóch formach windykacji : polubownej i sądowej.

Windykacja polubowna


Windykacja o charakterze polubownym jest początkowym etapem procesu odzyskiwania zaległych należności, której czynności wierzyciel najczęściej zleca do wykonania wykwalifikowanym firmom świadczącym usługi windykacyjne. Polubowne ściągnie należności ogranicza się tylko do informowania osoby zadłużonej o konieczności zaspokojenia wierzytelności a także wynegocjowaniem z nim dogodnych dla obu stron postępowania windykacyjnego terminów zapłaty należności.


Windykacja o charakterze sądowym


W sytuacji gdy osoba zadłużona dobrowolnie nie spłaci zadłużenia ściąganie należności przybiera bardziej rygorystyczny charakter, którego zadaniem jest przymusowe dochodzenie zaspokojenia wierzytelności. Wierzyciel występuje do sądu z wnioskiem o wydanie tytułu egzekucyjnego, który jest podstawą do wszczęcia procedury komorniczej. W zależności od sytuacji finansowej osoby zadłużonej, komornik ma prawo zająć część jego pensji. Może także zająć  nieruchomość a nawet przedmioty materialne będące w posiadaniu dłużnika, a środki pozyskane z ich sprzedaży przeznaczyć na zaspokojenie objętej tytułem egzekucyjnym wierzytelności.

2 komentarze:

  1. Moim zdaniem pożyczka bez zaświadczeń jest dla ludzi, którzy potrafią przeanalizować swoją kondycję finansową i określić swoje możliwości spłaty. Poza tym nie ładnie jest nie oddawać tego, co się pożyczyło. Dlatego, jeśli firma pożyczająca pieniądze jest dla nas fair, powinniśmy odwdzięczyć się tym samym.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń