piątek, 28 listopada 2014

Przedawniony dług - czym jest?


Ponieważ obowiązujące na terenie Polski przepisy nie w dość jednoznaczny sposób wskazują sytuacje kiedy dług może ulec przedawnieniu zdarza się wręcz nagminnie, że podmioty jakie występują w roli wierzyciela w szczególności firmy windykacyjne zaspakajają przedawnione wierzytelności razem z niebotyczną wartością doliczonych odsetek.

Sprawy jakie dotyczą przedawnienia roszczeń określa kodeks cywilny w działach 117-125. Przepisy w dość szczegółowy sposób pokazują w jakich przypadkach zadłużenie wynikające z zobowiązań o charakterze majątkowym i niemajątkowym może ulec przedawnieniu. Maksymalny termin po którym przedawniają się długi zgodnie z brzemieniem zapisów w k.c wynosi 10 a minimalny 2 lata.

Zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego długi, podlegające egzekucji sądowej ulegają przedawnieniu dopiero po upływie dziesięciu lat. Ustawodawca uznał także, że taki sam okres przedawnienia dotyczy zobowiązań wynikających z niezapłaconych należności z tytułu składek ubezpieczeniowych przekazywanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po trzech latach ulegają przedawnieniu dla przykładu roszczenia, które wynikają ze zobowiązań o charakterze alimentacyjnym, umowy ubezpieczeniowej, pożyczki, kredytu albo karty kredytowej a także roszczenia związane z nieterminowym opłaceniem czynszu. Przedawnienie po dwóch latach dotyczy przede wszystkim mandatów, które zostały wystawione za brak biletu, roszczeń jakie wynikają z wywiązania się z umowy o dzieło, usług świadczonych przez firmy telekomunikacyjne a nawet debetu na koncie w placówce bankowej, które jest liczone od momentu wymaganej daty spłaty powstałego zobowiązania.

Brak posiadania wiedzy w zakresie przedawnienia jakiemu ulega różnego rodzaju zadłużenie sprawia, że wiele osób zadłużonej poddaje się niezgodnej z prawem egzekucji wierzytelności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz